Stolica administracyjno-polityczna stolica Wietnamu, czyli głośne, chaotyczne i niesłychanie wciągające Hanoi, to jedno z najbardziej intrygujących miejsc na mapie świata. Miasto—olbrzym, które ukazuje turystom całą historię tego kraju, upaja swoją przedziwną energią. Na każdym kroku znajdziemy tu pamiątki przeszłości, które potwierdzają, jak wyjątkowa i niepowtarzalna jest wietnamska kultura, historia i... codzienność. Co nas zatem czeka w buzującym życiem Hanoi?
Pierwszą rzeczą, która czeka turystów, odkrywających atrakcje Hanoi, to lekcja... przechodzenia przez ulicę. Lawirowanie wśród tysięcy pędzących skuterków wydaje się sztuką nie do opanowania – ale tyko do chwili, gdy odkryjemy, że bezpiecznie dostaliśmy się na drugą stronę gwarnej ulicy. Gdy już odkryjemy, jak poruszać się po Hanoi, możemy wyruszyć w podróż w głąb jego historii.

Zaczynamy od dumnej Świątyni Literatury – pomnika wyrafinowanej wietnamskiej kultury i jednej z najstarszych tak doskonale zachowanych świątyń w kraju. Ponad 900 lat temu w murach tego wypełnionego dymem kadzideł miejsca działał uniwersytet. Dziś modlitwy studentów wznoszone m.in. do Konfucjusza można oglądać zza jednego z licznych posągów lub wnętrz mikroskopijnych kapliczek. Podróżując nadal w czasie odwiedzamy również rozciągające się w centrum miasta jezioro Hoan Kiam, gdzie podobno 600 lat temu ukryty został magiczny miecz sprawiedliwości, który ma objawić się, gdy kraj będzie w potrzebie. Miecza pilnują gigantyczne żółwie, których szczątki możemy zobaczyć wewnątrz niewielkiej świątyni na wysepce pośrodku jeziora. Znad brzegów świętego jeziora już tylko trzy kroki dzielą nas od gwarnych uliczek Old Quater – tradycyjnej dzielnicy handlowej Hanoi, gdzie od setek lat kwitnie rzemiosło i handel. Gdy już nasycimy się atmosferą jednej z najciekawszych dzielnic Wietnamu, koniecznie udajmy się w stronę mauzoleum „ojca narodu wietnamskiego” - Ho Chi Minha. Zwłaszcza że ten niezwykły, przytłaczający ogromem obiekt znajduje się w dawnej dzielnicy kolonialnej, do dziś ukazującej lekko przykurzone piękno XIX-wiecznych pałacyków i kamienic. Zwiedzanie Hanoi zakończmy u stóp najważniejszej świątyni miasta – Pagody Jednej Kolumny.

Choć atrakcje Hanoi mogą nam zapełnić kilka następnych dni, pozwólmy sobie na chwilę beztroskiego odpoczynku. Pod koniec dnia nic tak nie relaksuje, jak sycący posiłek w Old Quater. To właśnie tutaj skosztujemy najlepszego wietnamskiego Street food'u: głębokiego w smaku rosołu pho, pobudzającej do działania kawy ca phe sua nong i świeżo uwarzonego piwa bia hoi, którego lekki bukiet zapewne zrelaksuje nas najbardziej...