STREFY KLIMATYCZNE

Pogoda na naszym Niebieskim Bąblu bywa bardzo zróżnicowana w zależności od miejsca, w którym się znajdujemy. Na szczęście powtarzalność pewnych cech i zjawisk pogodowych w zależności od szerokości geograficznej bywa na tyle duża, że dla ułatwienia możemy operować pojęciem strefy klimatycznej i klimatu. Pierwszy taki podział oparty na kątach padania promieni słonecznych wprowadzili już starożytni Grecy i z grubsza pokrywa się on z tym, czym posługujemy się dzisiaj (pięć głównych stref: międzyzwrotnikowa, dwie umiarkowane i dwie polarne). Zacni klimatolodzy uszczegółowili go w oparciu o kolejne czynniki dopiero w XIX i XX wieku. Właśnie te dodatkowe i bardzo różnorodne czynniki potrafią być na tyle istotne, że doprowadzają do powstania wielu mikroklimatów nawet w miejscach niewiele od siebie oddalonych. Dlatego planując Twoją wymarzoną wyprawę, zawsze dbamy o to, żebyś nie wylądował w nieodpowiednim miejscu.

PORA SUCHA I DESZCZOWA

W obrębie międzyzwrotnikowej strefy klimatycznej nie występują znane nam w Polsce klasyczne cztery pory roku. Występuje natomiast podział na porę suchą i deszczową. Jak nazwy sprytnie podpowiadają, pory te różnią się ilością opadów deszczu na danym terenie. Są miejsca, gdzie pora sucha lub deszczowa występuje przez większość miesięcy w roku. Są miejsca, gdzie jedna z nich nie występuje wcale, a druga non stop. Są też takie, gdzie występują one w zbliżonych do siebie proporcjach lub każda z nich nawet dwa razy do roku (w pobliżu równika). Oprócz oczywistej kwestii przemokniętych ubrań, pory te mają również wpływ na to, co jesteśmy w stanie zaobserwować w danym miejscu. Zależy od nich także kolorystyka pejzaży (okresowe występowanie pewnych gatunków roślin, soczysta zieleń lub wysuszona gleba), okresowe występowanie rzek i zbiorników wodnych lub na przykład migracja dzikich zwierząt i ilość turystów ;) Dla Waszej wygody w każdej ofercie zamieszczonej na naszej stronie dodaliśmy tabelę pogodową, która odnosi się między innymi do ilości opadów w danym miesiącu. 

SŁOŃCE

W przeciwieństwie do innych planet, jakież mamy ogromne szczęście, że nasza niebieska kulka znajdujemy się w optymalnej odległości od tej wspaniałej, życiodajnej gwiazdy. Słońce daje nam energię i poczucie szczęścia, a jego brak wywołuje złe samopoczucie. Wyznacza nam rytm życia, poprzez podział na pory roku oraz doby na dzień i noc. Rośliny w procesie fotosyntezy produkują tlen, którym oddychamy, a po udanych wczasach możemy pochwalić się piękną opalenizną.

Od pradawnych dziejów słońce ogrywało kluczową rolę w oddalonych od siebie i nie znających się nawzajem kulturach i religiach. Wiele wynalazków człowieka (np. zegary słoneczne, kalendarze czy kolektory) opiera się na działaniu promieni słonecznych.

WODA

Woda zapewnia człowiekowi nie tylko życie i pożywienie, ale potrafi również dostarczać sporo atrakcji. Większość wczasowiczów nie wyobraża sobie wypoczynku bez plaży i ciepłego morza lub oceanu. Pływanie, sporty wodne oraz kolorowe życie pod błękitną taflą przyciągają jak magnes. Jako jeden z żywiołów, potrafi być jednak bardzo zmienna i mocno oddziaływać na swoje otoczenie. Dzieje się tak, ponieważ wody wszechoceanu są w ciągłym ruchu, którego źródłem jest działanie kosmosu. Ruchem objawiającym się falowaniem, pływami i prądami morskimi. Te znowu mogą wpływać na kolejne zjawiska, takie jak pogoda, cyrkulacja powietrza, wiatr, zmiany temperatury (zarówno powietrza i wody), ukształtowanie wybrzeża, migrację zwierząt, a nawet poważniejsze zmiany klimatyczne wewnątrz kontynentów. 

MONSUN

Monsun to wiatr sezonowy zmieniający swój kierunek na przeciwny w zależności od pory roku. Wyróżniamy monsun letni (morski – ciepły i wilgotny) przynoszący pogodę deszczową i zachmurzenie, wiejący od strony oceanu w kierunku lądu oraz monsun zimowy (lądowy – suchy i zimny) związany z pogodą suchą, wiejący od lądu w kierunku oceanu.

Najbardziej znanym obszarem występowania monsunów jest obszar południowych i wschodnich wybrzeżu Azji, przynosząc sezonowe opady monsunowe, kluczowe dla rozwoju rolnictwa w tym rejonie (pomaga nawodnić suche obszary w głębi kontynentu).

Również w innych miejscach na świecie takich jak: Zatoka Gwinejska, Ameryka Środkowa, w niektórych regionach Ameryki Południowej i Afryki oraz w północnej Australii występują sezonowe wiatry nazwane monsunami.

CIEKAWOSTKI KLIMATYCZNE

Przedstawiliśmy Wam już grubsza różne zagadnienia związane pogodą na świecie. Są one mniej lub bardziej powtarzalne dla konkretnych regionów. Natomiast cudowna matka natura potrafi nam zaserwować pewne wyjątkowe zjawiska, które możemy zaobserwować po pierwsze bardzo rzadko, a po drugie tylko w nielicznych miejscach. Są to m.in. zorze polarne, białe tęcze, ognie św. Elma, latarnia Maracaibo, czerwone duchy, niebieskie strumienie, tornada wody, wiry ognia, wulkaniczne pioruny, poranne glorie czy palce śmierci. Jeżeli interesują Was takie ciekawostki, koniecznie śledźcie nasze social media.