Pełne czaru Hoi An jest według nas najbardziej urzekającym miastem Wietnamu. Ta dawna portowa metropolia, której tradycje handlowe rozwijali wspólnie Chińczycy i Wietnamczycy od ponad 500 lat, jest perełką w koronie miejsc znajdujących się na Światowej Liście Dziedzictwa UNESCO w tej części świata. Dlaczego warto tu przyjechać?
Przede wszystkim – dla pełnej przepychu, kolorów i fantazji architektury dawnych domów kupieckich, świątyń i domów zgromadzeń. Ich bogate zdobienia są świadectwem potęgi mieszających tu dawniej rodów i pamiątką ich chwały. Za charakterystycznymi żółtymi murami starej dzielnicy Hoi An kryje się niemal 30 zabytkowych budynków, z których część możemy zwiedzać, czując się niemal jak w żywym muzeum. W innych znajdziemy liczne kawiarnie, eleganckie butikowe hotele i restauracje, które zachęcają do chwili wytchnienia.
Nasze ulubione miejsca w dostojnym Hoi An to te, dzięki którym poznajemy bogatą przeszłość portowej metropolii. Dom szlachetnej wietnamskiej rodziny kupieckiej Tan Ky, gdzie kolorowe rzeźby przodków chronione są przez ostre szable – symbol odwagi i nieustępliwości – to niewątpliwie nasz faworyt. Dom Zgromadzeń Kongregacji Fujian i znajdująca się w nim świątynia bogini Thien Hu to kolejny skarb z naszej listy. Dawniej to właśnie tutaj opiece polecano zbłąkanych na morzu żeglarzy, a dziś – pary, które dzięki wstawiennictwu bogini mają nadzieję na powiększenie rodziny. Zbudowany ponad 400 lat temu Japoński Most to natomiast miejsce, gdzie koniecznie należy udać się ze swoją drugą połową. Ten romantyczny mostek, wyrzeźbiony w kamieniu i strzeżony przez groźne (na szczęście też kamienne) bóstwa to najbardziej romantyczne miejsce w całym Hoi An.