W średniowiecznym Hue poczujemy i dotkniemy potęgi dawnych władców Wietnamu – potężnej dynastii Nguyen. To cesarskie miasto, rozciągające się malowniczo wzdłuż Rzeki Perfumowej, to kwintesencja pełnej przepychu i wysublimowanego piękna architektury. A podziwiać można ją na wiele sposobów – m.in. spacerując wzdłuż imperialnych budynków lub spływając w dół tchnącej spokojem rzeki.
Historia nie obeszła się z Hue łagodnie – większość cesarskich pałaców i pawilonów zniszczyła armia amerykańska podczas wojny. Jednak to, co dziś można zobaczyć w dawnej stolicy imperium dynastii Nguyen, jest imponujące. Począwszy od masywnych murów ponad 100— letniej Cytadeli cesarskiej, przez pełne wdzięku i żywych kolorów zakątki pawilonów i pałaców „Cesarskiego Miasta”, po największy skarb tej części kraju — grobowce dawnych władców, położone nad Rzeką Perfumową – atrakcje Hue to więcej, niż imperialna, pełna rozmachu architektura. To uosobienie niezwykle wyrafinowanej kultury tego kraju i skomplikowanego ducha jego mieszkańców.
Spacerując alejami Cesarskiego Miasta trudno oprzeć się wrażeniu, że w okresie potęgi Imperium Nguyen było to prawdziwe „miasto w mieście”. Mierzące 6 metrów wysokości mury strzegły niemal 150 pałaców, a bogato zdobione bramy – w tym najpiękniejsza brama Ngo Mon – prowadziły do placów i świątyń, które dawniej tętniły życiem. Wśród ich najważniejszą jest dziś „świątynia przodków” - rozległy kompleks The Mieu, przed którym znajduje się dziewięć urn, z których każda waży ponad 1900 kilogramów.
Zwiedzanie Hue warto zakończyć relaksującym rejsem w dół rzeki – najlepiej o zachodzie słońca. To znakomita pora, by podziwiać słynne grobowce dynastii Nguyen. Ich delikatne piękno i zachwycające bujną zielenią otoczenie napawają spokojem i pozwalają przenieść się w czasie na dłuższą chwilę.