Królewskie świątynie – Dambulla – na Sri Lance są uważane za jedno z najświętszych miejsc buddyzmu. Dla turystów, którzy planują odwiedzić to niezwykłe miejsce, to jednak również jedna z najwspanialszych galerii sztuki tego kraju.
Świątynie w Dambulli są unikalne – ponad 2000 lat temu pięć osobnych „kaplic” w ciemnych jaskiniach stworzyli władcy wyspy. W jaskiniach, zawieszonych 150 metrów nad ziemią, znajdziemy ponad 120 posągów i naskalnych malowideł samego Buddy, które zachwycają precyzyjnym wykonaniem i intensywnością kolorów.

Surowa skała kontrastuje tu z blaskiem złota, które pokrywa posągi – w tym najsłynniejszy z nich, ukazujący odpoczywającego Buddę. Przechadzając się między kolejnymi świątyniami, możemy dostać zawrotu głowy i bólu karku od spoglądania ku górze – spora część fresków umieszczona została bowiem nad naszymi głowami. Od czasu do czasu warto jednak opuścić głowę i rozejrzeć się dookoła – Dambulla słynie  także z niesamowitych widoków – przy dobrej pogodzie z wnętrza chłodnych jaskiń dojrzymy otoczoną zielenią tajemniczą skałę Sri Lanki – Sigiriję.