Kandy to duchowa stolica magicznej Sri Lanki – jej serce i duma. Niewielki miasto, które piękne jest nawet w deszczu i chmurach, urzeka swoją spokojną atmosferą i otoczeniem. Zielone górskie zbocza zdają się napierać na gości z każdej strony, a mgły spływające z gór do lśniących wód jeziora owijają miasto nimbem tajemnicy. Gdy jednak świeży, górski wiatr przewieje mgły, Kandy staje się miastem pełnym słońca i pozytywnej energii – słynne kolorowe domy i trójkołowe riksze wyglądają tu wręcz „pocztówkowo”. Jednak to nie mgły ani malownicze krajobrazy sprowadzają do Kandy setki tysięcy turystów rocznie – ale obecność najważniejszej relikwii Sri Lanki, czyli świętego zęba Buddy.
Najważniejsza dla Lankijczyków relikwia znajduje się w Świątyni Zęba -Dalada Maligawa. Majestatyczna budowla i otaczający ją kompleks mniejszych kapliczek i świątyń są równie wspaniała, co ich największy skarb – pokryty złotem dach i malowidła, ukazujące Buddę i jego uczniów, robią na odwiedzających olbrzymie wrażenie. O tym, jak ważne jest to miejsce dla mieszkańców wyspy, świadczy fakt, że był on stworzony jako część królewskiej posiadłości. Dziś za murami świątyni znajdziemy Pałac Królowych, mieszczący w swoich wnętrzach królewskie regalia i pamiątki z epoki przed kolonialnej.
Zwiedzanie Kandy warto zakończyć błogim relaksem nad brzegami rozległego jeziora, które rozciąga się w sercu miasta. Otoczone zielenią okolicznych wzgórz i odbijające błękit nieba, jezioro Kandy jest ulubionym miejscem wypoczynku wśród turystów i mieszkańców miasta.