Wakacje na Sri Lance to dobra okazja, by naładować wewnętrzne akumulatory i odzyskać zachwianą równowagę. Najlepszym na to sposobem jest skorzystanie z dobrodziejstw smaków i aromatów świeżych przypraw i roślin leczniczych. A te na Sri Lance ma swoją stolicę w zielonej dolinie Matale.
Matale, żyzna dolina położona 300 m n.p.m, wciśnięta jest między górskie grzbiety. Jej unikalny, wilgotny i ciepły klimat sprawia, że jest to najlepsze na wyspie miejsce, by uprawiać cenne przyprawy i lecznicze rośliny. Cała dolina oraz okoliczne górskie zbocza usiane są plantacjami, gdzie nasz zmysł węchu dostanie potężnego uderzenia: korzenny cynamon, kardamon i goździk, intensywny imbir, słodka wanilia i cytrusowa trawa cytrynowa są tu w zasięgu ręki.

Spacerując w głąb upajających korzennymi zapachami alejek możemy dowiedzieć się wiele na temat ich wykorzystania – nie tylko w kuchni, ale również w tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej. Kto by bowiem pomyślał, że niepozorna, żółta kurkuma może przywrócić blask naszej skórze, a popularny aloes – skutecznie wyleczyć poparzenia słoneczne?
Wycieczka na plantację przypraw na Sri Lance to atrakcja, której nie warto sobie odmówić – zwłaszcza że niemal każda pozwala spróbować sił w gotowaniu przepysznych lokalnych dań przy użyciu własnoręcznie uzbieranych składników!