Duszne i parne Phnom Penh jest jednym z najbardziej intrygujących miast Azji Poudniowo-Wschodniej. Nieodłącznie kojarzące się z trudną historią Kambodży i rządami Czerwonych Khmerów, jest jednym z najmłodszych i najciekawszych zakątków regionu. Każdy podróżnik znajdzie tu źródło inspiracji – kulinarnych, kulturowych i architektonicznych.
„Linię Życia” Phnom Penh stanowi Mekong — jedna z najważniejszych rzek Azji, która majestatycznie toczy swoje wody wzdłuż szerokiego bulwaru w centrum miasta. Tzw. Riverfront skupia każdego dnia turystów i mieszkańców stolicy Kambodży, którzy przesiadują w cieniu smukłych palm, ćwiczą „grupowy aerobik” lub spędzają leniwe godziny, sącząc znakomitą kawę w jednej z licznych restauracji.
Największe atrakcje Phnom Penh to wycieczki historycznym szlakiem architektury i kultury. Prowadzi on od lśniącego Pałacu Królewskiego i Srebrnej Pagody oraz alejek kolonialnych willi przez zaskakujące modernistyczną khmerską architekturą ulice po miejsca pamięci, związane z terrorem Czerwonych Khmerów – niesławne „Pola Śmierci” i więzienie Toul Sleng. Phnom Penh zaskakuje na każdym kroku – wyrafinowaną kuchnią khmerską z akcentami francuskimi, rozmachem i gwarną atmosferą Głównego Bazaru i spokojem wypełnionych zielenią okolic głównej świątyni miasta – Wat Phnom.

Niepowtarzalna atmosfera jednej z najbardziej urzekających stolic Azji to powód, dla którego Phnom Penh absolutnie nie wolno pominąć podczas urlopu w Kambodży.