Położona na południu kraju w Zatoce Tajlandzkiej Koh Samui jest trzecią co do wielkści i obecnie jedną z najpopularniejszych wysp Tajlandii. Swego czasu była oazą spokoju, odwiedzaną przez osoby poszukujące wytchnienia na łonie natury, w otoczeniu tropikalnych plaż o białym piasku oraz palm, dających trochę cienia i kokosy. Piękna dziewiczych plaż nie dało się jednak zbyt długo skrywać przed światem i początkowo niewielkie grupy odwiedzających wyspę turystów, zaczęły stawać się coraz liczniejsze. W ślad za tym poszła rozbudowa bazy hotelowej. By stawić czoła coraz wyższym wymaganiom zamożnych klientów, oprócz prostych domków przy plaży, w dniu dzisiejszym odnajdziemy tu luksusowe resorty najbardziej prestiżowych sieci hotelarskich na świecie.

Na wyspie odnajdziemy zrówno spokojne i kameralne plaże, jak i kilka rozrywkowych kurortów. Największy i najgłośniejszy z nich znajduje się przy szerokiej i najdłuższej na wyspie, szerokiej plaży Chaweng. Liczne restauracje, sklepy, bary, salony masażu, areny tajskiego boksu, kabarety i kluby nocne ciągną się wzdłuż głównej ulicy kilometrami, a imprezy potrafią trwać do białego rana. Rejon plaży Lamei jest nieco spokojniejszy, ale w dalszym ciągu oferuje wiele atrakcji. Dla wielu stanowi idealny kompromis pomiędzy wypocznkiem przy idyllicznej plaży, a potrzebą bliskości innych rozrywek. Nieopodal plaży Lamei znajduje się fragment skalistego wybrzeża, którego kolorowe kamienie zostały w większości pięknie wygładzone przez erozję i operujące latami fale morskie. Znajdziemy tu lubianą przez turystów "Skały Babci i Dziadka" (Hin Ta i Hin Yai), które kształtem przypominają męskie i damskie narządy płciowe...

W północnej części wyspy znajdziemy kilka ciekawych plaż, jak cieszące się uzaniem rodzin z dziećmi Bang Po Maenam oraz Bophut (dawna wioska rybacka). W pobliżu tej ostatniej ulokowana jest przystań, z której codziennie wypłwają łodzie wycieczkowe do Mu Koh Ang Thong (klik), Koh Tao (klik) oraz sąsiednią wyspę Koh Phanghan (klik). Wąską groblą wychodzącą z północno-wschodniego cypla, miłośnicy buddyjskich miejsc kultu mogą dostać się na małą wysepkę Ko Faan, gdzie w 1972 roku zakończono budowę świątynii  Big Buddah. Po pokonaniu dość długich i stromych schodów można stanąć u stóp 15-metrowego posągu Buddy.

Środek wyspy jest górzysty i obficie porośnięty tropikalną zielenią. Warto wybrać się na wycieczkę w tę część wyspy (np. Safari samochodami terenowymi lub quadami), gdyż - oprócz wspaniałych widoków - skrywa ona wiele urokliwych miejsc. Najciekawsze z nich to Sekretny Ogród z kamiennymi figurami ukrytymi w lesie, wodospady Na Mueang i liczne plantacje kokosów. Bardziej na południe znajduje się Farma Węży, gdzie pobito kilka Rekordów Guinnessa w obcowaniu człowieka z niebezpiecznymi stworzeniami.