Buddyjskie Borobudur i hinduistyczne Prambanan to jedne z największych religijnych skarbów Azji. Kamienne Borobudur wyrasta ponad okoliczne zielone pola centralnej Jawy niczym piramida, wzniesiona z dziesiątek tysięcy wulkanicznych bloków. Zgodnie z miejscowymi wierzeniami, to święte miejsce jest kopią mistycznej góry Meru – mitologicznego centrum Wszechświata.

Wspinając się okrężną drogą dookoła kolejnych kręgów i kamiennych tarasów, możemy spróbować osiągnąć stan oświecenia. Po drodze możemy czytać wykutą na ponad 1500 panelach historię życia Buddy i medytować wraz z jego pełnymi spokoju posągami, „uwięzionymi” w kamiennych stupach.

Kompleks Prambanan świętością dorównuje buddyjskiemu sąsiadowi. Grupa rozrzuconych wśród pól świątyń, których kopuły sięgają niemal 50 merów wysokości, pozwala wkroczyć do świata, gdzie przeplata się sacrum i profanum. Dzięki misternie rzeźbionym kamiennym panelom tylko w boskim Prambanan ujrzymy z bliska, jak hinduistyczni bogowie walczą z demonami i sąsiadują z ucztującymi władcami...

Oferty