Z powodu bardzo zróżnicowanego charakteru, stolicę wyspy ciężko jest opisać w kilku słowach, które pasowałyby do każdego jej zakamarka. Ściśnięta pomiędzy zatoką i górami Moka, blokującymi jej naturalny rozrost, tworzy zwartą substancję miejską, którą zamieszkuje ok. 15% populacji całej wyspy. Każda jej część jest trochę inna, zarówno pod względem stylu, architektury jak i tempa życia. Wynika to z faktu, że wokół centralnie położonego starego miasta, zaczęły powstawać nowe dzielnice, przedmieścia i coraz nowocześniejsze obiekty. Z braku miejsca w perspektywie czasu wszystko zaczęło się zagęszczać i zacieśniać, czego efektem jest przenikająca się różnorodność. Przemieszczając się miejskim uliczkami możemy w jednej chwili popijać leniwie kawę w klimatycznej knajpce z widokiem na zielony skwerek i budynki w stylu kolonialnym, by kilka minut później i dwa zakręty dalej znaleźć się pomiędzy nowoczesnymi budynkami biurowymi ze szkła i betonu, gdzie wir wydarzeń jest już typowo wielkomiejski, by kolejne kilkanaście minut później wylądować na przykład w China Town.

Z miejsc godnych polecenia w Port Louise warto wymienić:

- Caudan Waterfront, czyli nabrzeże Port Louis, będące rozrywkowym centrum stolicy. Oprócz licznych kawiarni, restauracji i pubów, znajduje się tu również najlepsze na wyspie centrum handlowe, kasyno i Muzeum Filatelistyczne, w którym możemy podziwiać słynne i bardzo cenne Blue Penny i Red Penny.

- Bazar – gwarne targowisko, pełne targujących mieszkańców. Możemy kupić tu prawie wszystko od kuszących zapachem tropikalnych przypraw i owoców po egzotyczne taniny, jedwab i rękodzieło. Miłośnicy street-foodu powinni skosztować licznych i smacznych, lokalnych przekąsek serwowanych w pobliżu targu.

- Chińska dzielnica, jest tętniącą życiem częścią miasta, w której znajdują się najlepsze restauracji z tradycyjnymi chińskimi potrawami, sklepy zielarskie i z medycyną chińską. Jedno z ciekawszych miejsc w stolicy.

- Pola Marcowe – od marca do grudnia rozgrywają się tu wyścigi konne, które są jednym z najchętniej oglądanych sportów na wyspie.

- Municipal Theatre - jeden z najstarszych (1822 r.) teatrów na wyspach Oceanu Indyjskiego.

- Muzeum Fotografii – miejsce, które przyciąga nie tylko miłośników zdjęć, ale i historii. Niewielka, ale ciekawa wystawa, przedstawia Mauritius sprzed lat. Oprócz zdjęć, zobaczyć też można kolekcję zabytkowych aparatów fotograficznych.

- Fort Adelaide – położona na wzniesieniu Petite Montagne cytadela, która nigdy nie była wykorzystywana militarnie. Sama w sobie nie jest specjalnie urokliwa, ale rozciąga się z niej wspaniały widok na Port Louis.

- Góra Sygnałowa – kolejne miejsce, z którego można podziwiać piękną panoramę miasta. W roku 1989 papież Jan Paweł II odprawił w tym miejscu Mszę Świętą.