Żółwie olbrzymie to jedna z przyczyn, dla których wakacje na Mauritiusie są fascynującą przygodą. Dla niektórych spotkanie z tymi gargantuicznymi zwierzętami to jeden w ważniejszych powodów odwiedzin na niezwykłej afrykańskiej wyspie. Żółwie budzą respekt swoją majestatyczną sylwetką, pokaźnych rozmiarów skorupą i nadspodziewaną siłą ścisku szczęk. Dziś nie spotkamy na wyspie potomków oryginalnych gadów, zamieszkujących dawniej Mauritius – spacerujące po wybiegach olbrzymy to ich kuzyni, którzy przybyli z pobliskich Seszeli.
Spotkanie z żółwiem olbrzymim to niezapomniane przeżycie - „pan żółw” może ważyć w końcu aż 250 kilogramów i mierzyć niemal 150 cm długości! Jeżeli dodamy do tego fakt, że wiek żółwia olbrzymiego może wynosić ponad 110 lat – cóż, nic dziwnego, że spoglądając w łagodne żółwie oczy możemy czuć się nieco onieśmieleni. Jeżeli planujemy bliskie spotkanie z najciekawszym gadem Mauritiusa, powinniśmy się udać do rezerwatu Vanilla Park. Na jego obszarze spaceruje codziennie ponad 1000 żółwi olbrzymich, które możemy karmić i głaskać. Uwaga! Żółwie są niebezpiecznie przyjazne! Turyści nierzadko raportują, że wiekowe gady niemal nachalnie domagają się drapania za uszkiem, wyciągając długie szyje w kierunku ich rąk.
Jeżeli chcemy podejrzeć żółwie życie z bliska, koniecznie wstańmy wcześnie rano – tuż po wschodzie słońca zwierzęta te są najbardziej aktywne. Musimy jednak pamiętać, by ich zbytnio nie zestresować swoją obecnością. Przestraszony żółw może zaskakująco szybko dziabnąć nas silnymi szczękami w rękę!