Las Mglisty Monteverde z pewnością mógłby zagrać główną rolę w filmie „Zaginiony Świat”. Ta spowita gęstymi mgłami część zielonej Kostaryki rozciąga się na ponad 10 tys. hektarów, porastając górskie szczyty, grzbiety i doliny. Monteverde jest królestwem jaguarów, ocelotów i czczonych przez Majów kwezali, przelatujących cicho między otulonymi chmurami wierzchołkami drzew. Oczywiście, aby je spotkać, nie należy tkwić w wygodnym hotelu – trzeba przygotować się na wędrówkę leśnymi szlakami z przewodnikiem, który przybliży nas do świata dzikiej przyrody.

Trekking w lasach Monteverde może trwać od kilku godzin do kilku dni. Jednak niezależnie od tego, na jak długi spacer się zdecydujemy, warto się odpowiednio przygotować. Wygodne, sięgające za kostkę buty, lekkie, oddychające ubrania, które odprowadzają pot i mocno wodoodporna kurtka pozwolą nam wędrować wygodnie i stosunkowo sucho.
Oszałamiające bogactwo flory i fauny Monteverde oraz atmosfera spowijającej to miejsce tajemnicy przyciągają jak magnes. Wędrując szlakami wzdłuż wiszących mostów, kołyszących się lekko nad ziemią, zanurzamy się w świat przyrody. Od jej bogactwa możemy dostać zawrotu głowy: lasy Monteverde zamieszkuje 420 gatunków uwodząco pachnących orchidei, 58 gatunków zwinnych nietoperzy i aż 91 gatunków wielobarwnych rajskich ptaków.
Poszukiwacze przygód w 100% naturalnych znajdą tu swoje miejsce. W Rezerwacie Monteverde czekają na nich bowiem urozmaicone wycieczki wąskimi ścieżkami w głąb dżungli, podczas których... może zakręcić się w głowie. Główne atrakcje w Monteverde to bowiem rozciągające się tysiące metrów nad ziemią zipline. Zjeżdżając na linie, zawieszonej wśród koron drzew, podnosimy sobie poziom adrenaliny i spoglądamy na bogactwo mglistych lasów z lotu ptaka.

Gdy już nasycimy się wrażeniami podniebnych przygód, możemy zejść w głąb lasów, by poznać intrygujący świata roślin i zwierząt lasów mglistych. Wiktoriańskie ogrody z setkami tropikalnych motyli pozwolą przenieść się w czasie do XIX w. Miłośnicy groźniejszej twarzy przyrody Kostaryki z radością odkryją sekrety Bat Jungle — ciemnych i wąskich jaskiń, zamieszkiwanych przez tysiące nietoperzy czy sadzawki Frog Pond, gdzie kumkają radośnie małe i słynne z „trujących” właściwości żabki.