Tukan to ptak, którego zwyczajnie nie da się przegapić. Kochany przez Ticos (mieszkańców Kostaryki) skrzydlaty symbol radości i szczęścia łatwo odcina się od otaczającej go zieleni. Ma charakterystyczny, żółto-czarny tułów i... donośny głos, który często będzie nas budził w tym kraju. Jednak najbardziej rozpoznawalną cechą tukana jest jego olbrzymi dziób, którego długość dorównuje reszcie ciała.
Na tego malowniczo wyglądającego ptaka natkniemy się w niemal każdej części Kostaryki. Aby go jednak spotkać w jego naturalnym środowisku, warto udać się do Parku Narodowego Tortugero lub Rezerwatu Lasów Mglistych Monteverde.
Gdy zobaczymy tukana w pełnej krasie, możemy odnieść wrażenie, że dziób może go pociągnąć w dół swoim ciężarem. Nic bardziej mylnego! Tukani dziób jest niemal pusty, niezwykle lekki i właśnie dlatego — bardzo poręczny. Za jego pomocą ptak może z gracją wydłubywać nasiona, rozłupywać niewielkie owoce i...skubać po palcach.
Dziób tukana przyciąga wzrok nie tylko rozmiarem, ale i intensywnymi kolorami. Tukan tęczowodzioby szczyci się całą paletą barw w tym miejscu. Może nam się wręcz wydawać, że ptak uszczknął na śniadanie kawałek tęczy!
W Kostaryce spotkanie z tukanem to dobry omen i zapowiedź pełnego pozytywnej energii dnia. Dlatego warto wstać wcześnie rano, by dojrzeć z hotelowego okna wzbijające się w niebo tęczowe stado!