Eukaliptus jest rośliną, której zapach będzie nam towarzyszył w Australii na każdym kroku. Znany dziś na całym świecie krzew, który czasami urasta do rozmiarów sporego drzewa, jest jedną z najbardziej popularnych i odpornych gatunków flory „Czerwonego Kontynentu”. Natkniemy się na niego zarówno w niegościnnym Outbacku, gdzie tworzy gęste zarośla, jak i nad brzegiem morza, gdzie wyrasta swobodnie jako eleganckie drzewo. Rodzina eukaliptusów liczy ponad 600 gatunkówwakacje w Australii to znakomita okazja, by poznać niemal magiczne właściwości chociaż części z nich.
O leczniczym działaniu eukaliptusa wiedzieli już 20 tysięcy lat temu Aborygeni: dzięki wywarowi z kory i liści leczyli gorączkę oraz rany. W tradycyjnej medycynie chińskiej eukaliptus również znajduje zastosowania – maść z tej rośliny znakomicie koi ból głowy. Współcześnie tym wszechstronnym krzewem uzdrawiano chorych na tyfus, szkarlatynę, a nawet malarię.
Drewno eukaliptusa dziś należy do wyjątkowo cennych i pożądanych. Jest odporne na gnicie, twarde i stosunkowo lekkie, dzięki czemu było najczęściej wykorzystywane do budowy statków.
Nie należy oczywiście zapominać o najważniejszym – nie od dziś wiadomo, że gorzkie liście eukaliptusa są największym przysmakiem sympatycznego koali!

Oferty